Stają się one wówczas bardzo atrakcyjne i mogą wywierać dobre wrażenie na wszystkich osobach sięgających po takie kartki.
Mogą być one spokojnie wręczane zarówno młodzieży, jak i osobom starszym, a także osobom na co dzień pozostającym w ruchu i bardzo zapracowanym.Historia zaproszeń sięga czasów starożytnych (karty takie tworzono np.
w Starożytnym Rzymie, czy Egipcie).
W Średniowieczu zaproszenia przybierały dwie formy: ustną ? komunikaty takie przekazywali heroldowie.Zwyczaj ten wiązał się nade wszystko z powszechnym analfabetyzmem ?także wśród szlachty; drugą formą były zaproszenia na pergaminach (często bardzo bogato zdobione typowymi dla tego okresu iluminacjami oraz kaligrafią).
Zaproszenia ślubne papierowe z czasów Średniowiecza (podobnie jak inne dokumenty) przesyłano w dwóch kopertach ? koperta zewnętrzna była niejako ochroną dla właściwej wewnętrznej.Pisane inkaustem zaproszenie dodatkowo chroniła przed rozmazaniem bibuła.
Przełom w formie zaproszeń ślubnych nastąpił wraz z upowszechnieniem się druku ? a właściwie spadkiem cen i tym samym masowością wydruków, którym początek dał wynalazek A.
Senefeldera, ojca litografii, która umożliwiała szybkie wykonywanie kopi druków.
Technologia ta w przyszłości dała początek drukarniom offsetowym. O zaproszeniach przypominających współczesne można mówić od okresu międzywojennego (wtedy też pojawiły się pierwsze mody w zaproszeniach ślubnych w Stanach Zjednoczonych).Jednak badania filologów z Uniwersytetu w Białymstoku wykazują, że wystarczy znajomość 1200 najczęściej używanych słów w języku polskim, by móc zacząć się nim posługiwać.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaproszenia_ślubne.