Pierwsze urządzenia celowo wykonane w celu endoskopii powstały w początkach XIX w.Filip Bozzini (1773-1809) we Frankfurcie wykorzystał światło lampy gazowej w celu oświetlenia badanych endoskopem narządów.
W konkluzji artykułu stwierdził, iż spodziewa się że dzięki gastroskopii będzie można tę chorobę rozpoznawać w mniej zaawansowanych stadiach.
Istotnie w latach 60. XX wieku w Japonii powstało pojęcie ?raka wczesnego? możliwego w praktyce do rozpoznania tylko endoskopowo.Urządzenie Mikulicza posiadało na końcu żarówkę elektryczną.
Pod koniec XIX wieku rozwój endoskopii został nieco wstrzymany przez wprowadzenie do medycyny odkrytych w 1895 przez Wilhelma Roentgena promieni X. Endoskopia powodowała wiele jatrogennych uszkodzeń przełyku i gardła, gdyż nie całe badanie (głównie wprowadzanie aparatu) odbywało się pod kontrolą wzroku badającego.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/EndoskopiaBadania endoskopowe polegają na wprowadzaniu do wnętrza ciała pacjenta sondy endoskopu (część endoskopu zawierająca światłowód do oświetlenia badanego pola, obrazowód ? przekazujący obraz z wnętrza badanego narządu oraz kanał narzędziowy służący do wprowadzenia specjalnych narzędzi służących do pobierania materiału do badań i wykonywania zabiegów).Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endoskopia
Kolonoskopia ? badanie jelita grubego (okrężnicy). Dzieli się ona zależnie od zaawansowania badania na Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna ? badanie umożliwiające diagnostykę schorzeń dróg żółciowych. Artroskopia ? wziernikowanie stawu, np.kolanowego. Kolposkopia ? wziernikowanie pochwy i szyjki macicy. Pomaga w rozpoznawaniu ciąży ektopowej, guzów jajnika czy endometriozy. Cystoskopia ? wziernikowanie pęcherza, cewki moczowej, moczowodów oraz prostaty (u mężczyzn). Przez cewkę moczową wprowadza się cystoskop, umożliwiający oglądanie jej wnętrza. Celem tego badania może być rozpoznanie zakażeń, polipów, nowotworów złośliwych, kamicy nerkowej.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endoskopia.